poniedziałek, 19 maj 2025
  • Zapisane
  • Historia przeglądania
bochnia.ikc.pl
  • Ogłoszenia nieruchomości
  • Grupa KNC
  • 🔥
  • IKC
  • IKC TV
  • Materiały Partnerów
  • Kontakt
Zmiana rozmiaru czcionkiAa
bochnia.ikc.plbochnia.ikc.pl
  • Migawki z Podhala
  • Magazyn Podhala
  • IKC TV
Search
  • Migawki z Podhala
  • Magazyn Podhala
  • IKC TV
Masz już konto? Zaloguj się
Śledź nas
© 2022 Foxiz News Network. Ruby Design Company. All Rights Reserved.
bochnia.ikc.pl > Magazyn Podhala > Obfitość 31. Prac Pienińskich
Magazyn Podhala

Obfitość 31. Prac Pienińskich

bochnia.ikc.pl
Ostatnia aktualizacja: 2022-11-06 19:05
bochnia.ikc.pl
Udział
SHARE

31 tom „Prac Pienińskich” to bogactwo materiałów z różnych dziedzin życia i nauki. Dominują jednak teksty związane z naturą, kulturą i historią.

Ciekawe teksty o flisakach pienińskich napisał Krzysztof Miraj. Pierwszy pt. „Rozkład przestrzenny pochodzenia turystów na spływie flisackim w Pieninach w 2021 roku” to wnikliwa analiza dynamicznie odradzającego się po pandemii ruchu turystycznego w Pieninach na tle udokumentowanej dwuwiekowej historii spływów flisackich. Z kolei tekst pt. „Pienińskie dłubanki” to niezwykle interesujący artykuł o genezie pienińskich dłubanek i ich roli w gospodarczym i kulturowym rozwoju flisactwa pienińskiego. Do ciekawych należy i tekst  tegoż autora pt. „Pomnik flisaka w Toruniu”, opowiada on o ikonograficznym motywie flisaka w realizacjach rzeźbiarskich na terenie kraju.  

Na uwagę zasługuje epicka opowieść o Bazylim Hnatkowiczu pt. „Bazyli Hnatkowicz, rodem z Jaworek”, autorstwa Aliny Lelito. To tekst o potomku łemkowskich rodów, którego biografia jest typowym przykładem trudniej historii Rusinów na tle dramatycznych dziejów powojennej historii Polski. Inny podobnie dramatyczny aspekt ludzkiego losu zdeterminowanego kataklizmem wojny odnajdziemy w tekście Anety Dusik pt. „Niech żywi nie tracą nadziei”. Jest on poświecony martyrologii i wojennym losom Jana Dziewolskiego z Grywałdu, który podzielił los tysięcy Polaków, którzy przeszli przez katownię Palace, Monte Lupich, Auswitz i Mauthaussen.

Niezwykle wzruszający wątek „sprawiedliwych wśród narodów świata” odnajdziemy w opracowaniu Mateusza Gniazdowskiego. Jest ono poświecone postaci franciszkanina o. Maurycego Przybyłowskiego i jego heroicznej roli w ratowaniu polskich Żydów z Holokaustu oraz patriotycznej działalności na rzecz polskiego Spisza po II wojnie światowej.

Ważnym przyczynkiem do badań nad historią sztuki i rzemiosła artystycznego w okresie bujnego rozwoju sakralnej sztuki barokowej na Spiszu i jej związków z głównymi ośrodkami baroku w Europie jest artykuł pióra Andrzeja Skorupy pt. „Stolarstwo artystyczne w kościołach polskiego Spisza”.  

Z kolei publikacja M. Roszkowskiego pt. „Polska literatura o Spiszu, Orawie i Ziemi Czadeckiej” przybliża zagadnienia roli polskiej literatury w procesie odradzającej się świadomości narodowej na Kresach Południowych II Rzeczpospolitej. Istotną ciekawostką charakteryzująca ducha tej epoki i bohaterów tamtych wydarzeń jest spisana przez Stanisława Bojanowskiego legenda „O zbójniku lendackim”, autorstwa Wojciecha Halczyna, jednego z góralskich członków delegacji polskiego Spisza na konferencji pokojowej w Paryżu do prezydenta USA W. Wilsona.

„Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko nabierał sił w Szaflarach” to bardzo interesujący tekst Beaty Szkaradzińskiej, odsłaniający nieznane dotąd, nawet części badaczy, wątki biografii ks. Jerzego. Dotyczą one jego obecności na Podhalu i pobytów w Szaflarach. Autorce udało się dotrzeć do świadków i dokumentów przybliżających czytelnikowi zupełnie nieznaną część heroicznej biografii błogosławionego.

Z kolei barwne życie i błyskotliwą karierę sportową Stefana Kapłaniaka „Cenka” oraz jego drogę życiową od dziecięcych spływów w nurtach Dunajca aż do mistrzostwo świata i olimpijskie laury w Rzymie, Melborne i Tokio przybliżył czytelnikom Ryszard Remiszewski. To wyjątkowa biografia legendarnego sportowca z Pienin pt. „Cenek nie będzie już śnił o Dunajcu i ulicy flisackiej w Szczawnicy”.

Natomiast galerię wybitnych osób zasłużonych dla rozwoju i pielęgnowania rodzimej tradycji oraz kultury otwiera kolejny tekst autorstwa Ryszarda Remiszewskiego pt. „Januszowi Kamockiemu in memoriam”. To opowieść o „pomnikowej” sylwetce profesora Janusza Kamockiego, którego bogaty dorobek naukowy, patriotyczny życiorys i postawa społeczna zasługują na szczególnie miejsce w dorobku polskiej kultury. Tematykę tę wzbogacają biografie poświecone życiu i twórczości prymisty Jana Pacygi, autorstwa Anny Stączek pt. Jan Pacyga mistrz z Kacwina” oraz towarzysząca stuleciu urodzin spiskiego rzeźbiarza publikacja Sylwii Plucińskiej pt. „Spiski rzeźbiarz Andrzej Gombos”.

Uwadze miłośników eksploracji podziemnych struktur skalnych utworzonych przez naturę lub przez człowieka polecić można z kolei dwa interesujące materiały. Pierwszy jest o geologicznych, antropologicznych i kulturowych aspektach pienińskich jaskiń grot i sztolni autorstwa Jana Tyszkiewicza pt. „Jaskinie w Pieninach”. Drugi pt. „Spisz, wino i winnice” Beaty Szkaradzińskiej to opowieść na kanwie skalnych piwnic, labiryntów podziemnych korytarzy i kutych podziemnych nisz o historycznych i współczesnych tradycjach winiarskich na Spiszu, a także o renesansie kultury winiarskiej na tych terenach.

Cennym walorem wzbogacającym różnorodne spektrum tematów 31 Prac Pienińskich jest poezja autorstwa: Sławomira Słowika, Zofii Łukasz, Jakuba Żmidzińskiego, Marii Konopnickiej, Kazimierza Majerczaka, Kordiana Cypriana Joachima i Wiktora Baworowskiego, w której poza wątkami osobistych przeżyć i odniesień do transcendencji, niezmiennie podmiotem lirycznym pozostaje urzekające piękno pienińskiej natury.

(BES)   

http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2022/11/prace-pieninskie-31-1-1.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2022/11/prace-pieninskie-31-.jpg
ZAZNACZONE:ikcpodhale
Udostępnij ten artykuł
Twitter Email Copy Link Print
Poprzedni artykuł Nowa strategia – nowe wyzwania
Następny artykuł „Goprówka” oficjalnie otwarta
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Your Trusted Source for Accurate and Timely Updates!

Our commitment to accuracy, impartiality, and delivering breaking news as it happens has earned us the trust of a vast audience. Stay ahead with real-time updates on the latest events, trends.
FacebookLike
TwitterFollow
InstagramFollow
LinkedInFollow
MediumFollow
QuoraFollow
- Advertisement -
Ad image

Popular Posts

„Goprówka” oficjalnie otwarta

 Nowy nowoczesny budynek na miarę XXI wieku mają ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Krościenku…

Dodane przez bochnia.ikc.pl

Nowoczesny rezonans Magnetom Altea w Nowym Targu

Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu ma Magnetom Altea, nowy rezonans magnetyczny.…

Dodane przez bochnia.ikc.pl

Harcerze w Jaworkach spotkali się z mundurowymi

O bezpieczeństwie rozmawiali harcerze z policjantami i strażakami podczas spotkania w Jaworkach. Odbyło się ono…

Dodane przez bochnia.ikc.pl

You Might Also Like

Magazyn Podhala

Dzień Sybiraka i 17 września w stolicy Pienin

Dodane przez bochnia.ikc.pl
Magazyn Podhala

Ludźmierskie sacralia

Dodane przez bochnia.ikc.pl
Magazyn Podhala

Św. Kinga – oficjalnie Patronką Stolicy Pienin

Dodane przez bochnia.ikc.pl
Magazyn Podhala

Ślubowanie Terytorialsów

Dodane przez bochnia.ikc.pl
bochnia.ikc.pl

 IKC to nowoczesne medium pełne znakomitej jakości zdjęć i tekstów. Znajdziecie u nas bieżące informacje ze swojego regionu i z całej Małopolski.

Z dnia na dzień liczba naszych czytelników rośnie, czyniąc portal doskonałym miejscem ludzi, którym leży na sercu dobro naszych małych Ojczyzn.

© 2024 – IKC sp. z o.o.
Nie wyrażamy zgody na kopiowanie zdjęć i tekstów oraz innej zawartości portalu. W przypadku zainteresowania zakupem licencji prosimy o kontakt z redakcją (redakcja@ikc.pl)

Wydawca: IKC sp. z o.o.
ul. Podole 60 (KPT), 30-394 Kraków

tel.: 600-015-060; e-mail: redakcja@ikc.pl;

Polityka prywatności

 

00:00
00:00
HD

This is default video for test purpose.

This is default video for test purpose.

Video info goes here.
This text can be HTML formatted, find out more.
You can disable this info window in player options.

Lorem ipsum dolor sit amet, eu pri dolores theophrastus. Posidonium vituperatoribus cu mel, cum feugiat nostrum sapientem ne. Vis ea summo persius, unum velit erant in eos, pri ut suas iriure euripidis. Ad augue expetendis sea. Ne usu saperet appetere honestatis, ne qui nulla debitis sententiae.

EMBED THIS VIDEO IN YOUR SITE:

<iframe src='www.yourwebsite.com/videoplayer/index.html?embed=true' width='746' height='420' frameborder=0 webkitAllowFullScreen mozallowfullscreen allowFullScreen></iframe>

Copy

SHARE CURRENT VIDEO:

https://bochnia.ikc.pl/obfitosc-31-prac-pieninskich/?id=0

Copy

HD

HD

SD

1080p

HD

720p

HD

Skip advertisement

Advertisement
(00:00)
visitAdvertiser.com

Video has no sound

Welcome Back!

Sign in to your account

Zgubiłeś hasło?