piątek, 9 maj 2025
  • Zapisane
  • Historia przeglądania
bochnia.ikc.pl
  • Ogłoszenia nieruchomości
  • Grupa KNC
  • 🔥
  • IKC
  • IKC TV
  • Materiały Partnerów
  • Kontakt
Zmiana rozmiaru czcionkiAa
bochnia.ikc.plbochnia.ikc.pl
  • Migawki z Podhala
  • Magazyn Podhala
  • IKC TV
Search
  • Migawki z Podhala
  • Magazyn Podhala
  • IKC TV
Masz już konto? Zaloguj się
Śledź nas
© 2022 Foxiz News Network. Ruby Design Company. All Rights Reserved.
bochnia.ikc.pl > Magazyn Podhala > Historia dwóch orawskich chałup kurnej i z wyżką
Magazyn Podhala

Historia dwóch orawskich chałup kurnej i z wyżką

bochnia.ikc.pl
Ostatnia aktualizacja: 2021-11-01 05:46
bochnia.ikc.pl
Udział
SHARE

Książka pt. „Chyżne Marii Małysy i Jana Żołny” autorstwa Ryszarda M. Remiszewskiego, Jana Świdronia i Romana Cioka to niezwykła pozycja na rynku wydawniczym 2021 roku. Została ona wydana nie tylko dzięki staraniom autorów, ale i Pienińskiego Ośrodka Historii Turystyki Górskiej w Szczawnicy. To dokument natomiast bardzo ważny dla Orawy i jej dziejów. To opowieść o Orawie końca XX wieku z chałupami pamiętającymi początki ubiegłego wieku.

– Blisko 30 lat temu w marcu 1992 roku wraz z Krzysztofem Smereką, szefem zespołu Telewizji Katowice, zrealizowaliśmy w Chyżnem  jeden z odcinków do programu „W cztery świata strony” – wspomina Ryszard M. Remiszewski.  Podkreśla, że był to czas zmian zachodzących na fali odnowy solidarnościowej, a jego kolega z Telewizji Katowice, jako jeden z pierwszych usamodzielnił wówczas swój zespół w telewizji i zaczął pracować, jako niezależny producent programów telewizyjnych, realizując własne programy autorskie.

– Do Chyżnego przyjechaliśmy na zaproszenie o. Michała Józefa Wojnarowskiego, proboszcza parafii p.w. Św. Anny – wspomina Ryszard M. Remiszewski. Dodaje, że proboszcz chciał im pokazać dawne i rzadkie już obiekty architektoniczne na terenie wsi, które nie tylko zostały zachowane, ale i są nadal użytkowane przez właścicieli. – Były to dwie chałupy orawskie jedna z wyżką, druga kurna, czyli dymna bez komina. Trzecim z tych obiektów była izba muzealna, którą opiekował się sam proboszcz. 

Materiał do telewizji został przygotowany i zrealizowany bez większych kłopotów. Szybko był też wyemitowany. Mijały lata. Została z niego dokumentacja. Remiszewski przechorowywał ją na początku na kasetach VHS, potem na nośnikach cyfrowych. Powoli zaczął myśleć nad ich wykorzystaniem przez etnologów, antropologów. Przyszedł rok 2015, to wówczas wracając z pogrzebu ks. Władysława Pilarczyka został zapytany przez Marię Dominikę Wachałowicz – Kiersztyn, dyrektorkę muzeum Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej czy ma coś nad czym pracuje, a mogłoby to zainteresować muzeum.

 – Powiedziałem, że zastanawiam się nad wykorzystaniem materiałów archiwalnych, które uchroniłem przed zniszczeniem. Powiedziałem o chałupach z Chyżnego. Odtąd przy każdej rozmowie byłem o to pytany – mówi Remiszewski. Dodaje, że na szczęście obok zachowanego zapisu filmowego by i inny bezcenny zdjęciowy wykonany podczas przygowania dokumentu przez Wojciecha Preidla i Antoniego Krzewniaka. Tak zaczęła się przygoda z nową pozycją etnograficzną Orawy.

Na początek Remiszewski przesłuchał zachowane materiały. – Zastanawiając się nad koncepcją książki doszedłem do wniosku, że sama relacja z Chyżnego wraz z materiałem filmowym i zdjęciowym to za mało… Zaprosiłem więc do współpracy Jan Świdronia i Romana Cioka, miejscowych pasjonatów historii i kultury materialnej. Trafiłem w sedno, bo efekty kwerendy przeszły moje oczekiwania, za co moim kamratom, w gwarze orawskiej dziękuję. To nasza wspólna książka. Autor podkreśla, że wiele zawdzięcza i pani Jadwidze Pilchowej z muzeum – Orawski Park Etnograficzny.

Tak jak sama treść książki, tak bardzo ciekawa i wymowna jest sam okładka. Jest ona autorskim pomysłem Ryszarda Remiszewskiego i ma zamierzony metaforyczny przekaz. – Została tak skomponowana, by jej obraz pozwolił na przemyślenia i refleksję nad mijającym czasem. Na przedniej stronie okładki są półkoliste odrzwia z zastrzałami „piesków” z chałupy Marii Małysy zapraszające do wnętrza, które wprowadzają nas w miniony chyżniański świat. Ostatnią stronę okładki zrozumiemy tuż po przeczytaniu książki. Jest tam z kolei „woźnica” z chałupy Jana Żołny, czyli otwór w powale czarnej izby służący do odprowadzania dymu. Obraz ma charakter alegorii, a zamknięta „woźnica” mówi nam o końcu minionego świata – mówi Ryszard Remiszewski.  Co ciekawe obie te chałupy autor widział, – jak wspomina – „in situ” i w użytkowaniu. Potem ta z wyżką trafiła do Skansenu Orawskiego Parku Etnograficznego, ta  kurna miała mniej szczęścia… Niestety zawaliła się, przestała istnieć. – To co jest zawarte  w książce to ostatnia żywa rejestracja chałupy dymnej na całej Orawie, zarówno tej polskiej, jak i słowackiej! 

W książce jest też rozdział poświęcony Izbie Regionalnej Pamiątek Orawskich. Powstała ona na starej plebanii właśnie dzięki o. Michałowi Józefowi Wojnarowskiemu, proboszczowi chyżniańskiej parafii. Zgromadził w niej liczne pamiątki dawnej Orawy: łyżniki, listwy, obrazy, rzeźby, światki, sprzęty gospodarcze, ornaty kościelne, jasełka, chorągwie i wiele innych zabytków. Są zebrane w trzech odmalowanych salach. – O. Michał zamierzał zabiegać o objęcie izby statusem filii muzeum diecezjalnego, pewnie zostałby kustoszem i miałby wówczas tytuł prawny do ochrony zabytków – mówi Remiszewski. Niestety zmarł  w styczniu ubr. Ostatni rozdział książki został mu poświęcony, jako wspomnienie.

Tekst i zdjęcia: Beata Szkaradzińska

http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2021/10/DSC05813.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2021/10/DSC05811.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2021/10/DSC05812.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2021/10/DSC05814.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2021/10/DSC05815.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2021/10/DSC05816.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2021/10/DSC05817.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2021/10/DSC05818.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2021/10/DSC05819.jpg|http://podh.naszekgw.pl/wp-content/uploads/2021/10/DSC05820.jpg

ZAZNACZONE:chałupy|Chyżne|ikcpodhale|Jan Swidroń|Orawa|Orawski Park Etnograficzny|Roman Ciok|Ryszard M. Remiszewski|skansen
Udostępnij ten artykuł
Twitter Email Copy Link Print
Poprzedni artykuł Szaflarzanie upamiętnili bł. Ks. Jerzego Popiełuszkę
Następny artykuł Po latach nowa goprówka
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Your Trusted Source for Accurate and Timely Updates!

Our commitment to accuracy, impartiality, and delivering breaking news as it happens has earned us the trust of a vast audience. Stay ahead with real-time updates on the latest events, trends.
FacebookLike
TwitterFollow
InstagramFollow
LinkedInFollow
MediumFollow
QuoraFollow
- Advertisement -
Ad image

Popular Posts

Za zasługi na rzecz dzieci

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak wręczył odznaki honorowe Za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka w…

Dodane przez bochnia.ikc.pl

Bacowskie święto u Gaździny Podhala

Święto Bacowskie rozpoczyna wyjście z owcami na hale. Tradycyjnie w Sanktuarium Matki Bożej Królowej i…

Dodane przez bochnia.ikc.pl

Rozbudowa dróg lokalnych na Podhalu

Blisko 5,5 mln złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg otrzymały trzy podhalańskie samorządy: gmina Szaflary, gmina…

Dodane przez bochnia.ikc.pl

You Might Also Like

Magazyn Podhala

Dzień Sybiraka i 17 września w stolicy Pienin

Dodane przez bochnia.ikc.pl
Magazyn Podhala

Ludźmierskie sacralia

Dodane przez bochnia.ikc.pl
Magazyn Podhala

Św. Kinga – oficjalnie Patronką Stolicy Pienin

Dodane przez bochnia.ikc.pl
Magazyn Podhala

Ślubowanie Terytorialsów

Dodane przez bochnia.ikc.pl
bochnia.ikc.pl

 IKC to nowoczesne medium pełne znakomitej jakości zdjęć i tekstów. Znajdziecie u nas bieżące informacje ze swojego regionu i z całej Małopolski.

Z dnia na dzień liczba naszych czytelników rośnie, czyniąc portal doskonałym miejscem ludzi, którym leży na sercu dobro naszych małych Ojczyzn.

© 2024 – IKC sp. z o.o.
Nie wyrażamy zgody na kopiowanie zdjęć i tekstów oraz innej zawartości portalu. W przypadku zainteresowania zakupem licencji prosimy o kontakt z redakcją (redakcja@ikc.pl)

Wydawca: IKC sp. z o.o.
ul. Podole 60 (KPT), 30-394 Kraków

tel.: 600-015-060; e-mail: redakcja@ikc.pl;

Polityka prywatności

 

Welcome Back!

Sign in to your account

Zgubiłeś hasło?